Świetlica

Świetlica w naszej szkole to miejsce, w którym dzieci nie tylko oczekują na odbiór ze szkoły przez swoich rodziców, czy też na autobus wiozący ich do domu, ale przede wszystkim , gdzie mogą rozwijać swoją kreatywność, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas.

Celem działania świetlicy jest zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po ich zakończeniu w bezpiecznym i miłym otoczeniu.

Świetlica stwarza warunki do:

• wypoczynku
  • relaksu
  • odrabiania prac domowych
  • zjedzenia posiłku
  • rozwijania zainteresowań poprzez uczestnictwo w różnych kołach zainteresowań

Świetlica szkolna zajmuje jedno stałe pomieszczenie na dole przy szatniach uczniów. Jednak warto wspomnieć, że  zajęcia świetlicowe odbywają się też w innych miejscach na terenie szkoły min.: na sali gimnastycznej, na szkolnym placu zabaw czy gościnnie w salach lekcyjnych. W przypadku zmiany miejsca pobytu grupy świetlicowej, informacje można uzyskać na dole w „naszym stałym” pomieszczeniu.

Wyposażenie sali przystosowane jest do charakteru prowadzonych w niej zajęć. Posiadamy stoliki,  przy których uczniowie odrabiają prace domowe, wykonują prace plastyczne i spożywają posiłki. Mamy kącik czytelniczy. Myśląc o zabawie,  zorganizowaliśmy domek dla lalek z aneksem kuchennym, kącik gier planszowych i układanek. Na dywanie jest miejsce na budowle z klocków. Świetlica wyposażona jest w  sprzęt RTV. Posiadamy też tablice do eksponowania prac plastycznych wykonanych przez uczniów.
Mocną stroną naszej oferty jest wyposażenie w liczne gry planszowe, te „znane i mniej znane”.

Świetlica szkolna oferuje dzieciom następujące zajęcia:

Rozwijające umiejętności manualne:

• zabawy konstrukcyjne ze słomkami i klockami magnetycznymi,
  • malowanie farbami,
  • sklejanie, lepienie, szycie i filcowanie
  • rysowanie, kolorowanie malowanek
  • układanki

Zajęcia rozwijające horyzonty umysłowe dziecka:

• wspólne czytanie książek (bajek opowiadań, wierszy)
  • oglądanie filmów edukacyjnych dla dzieci, oglądanie bajek,
  • krzyżówki, zagadki, rebusy
  • gry dydaktyczne i edukacyjne
  • zabawy tematyczne
  • rozmowy i pogadanki z dziećmi

Gry i zabawy sportowe:

• szachy
  • tenis stołowy
  • zabawy z piłką
  • zabawy ze skakanką, hula hop
  • zabawy na boisku szkolnym
  • konkurencje indywidualne i zespołowe

Zajęcia muzyczno – taneczne:

• zabawy taneczne
  • zabawy ruchowe przy muzyce

Zajęcia relaksujące:

• Spacery
  • Zabawy na szkolnym placu zabaw

Świetlica szkolna organizuje:

• dwa razy w roku kiermasze świąteczne na terenie szkoły i w środowisku lokalnym;
  • całoroczny konkurs na tytuł wzorowego świetlika miesiąca i roku;
  • współorganizuje i organizuje liczne konkursy recytatorskie, plastyczne i muzyczne;
  • organizuje tygodniowe półkolonie letnie i zimowe współpracując z Miejsko – Gminną Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Supraślu
  • na przełomie września i października, mini festyn „Święto Świetlika” – powitanie nowego roku szkolnego i wszystkich świetlików (dzieci biorących udział w zajęciach świetlicowych). Dzień pozbawiony rywalizacji – założenie naszej imprezy;
  • współpracuje z „PROJEKTOREM – wolontariatem studenckim”  ogólnopolskim programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu studenci docierają do dzieci i młodzieży z małych miejscowości przekazując im wiedzę, ale także pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcają do dalszego rozwoju i nauki.
  • Bierze aktywny udział w organizacji uroczystości szkolnych m.in: „Święta pluszowego misia”, Dnia Edukacji Narodowej” itp.